Wentylatory promieniowe


Oferujemy rozwiązania dostosowane do potrzeb Klientów, ponieważ jako producent nowoczesnych wentylatorów przemysłowych zapewniamy kompleksową obsługę – poczynając od projektu a kończąc na realizacji i montażu. Zainteresowanym inwestorom możemy zaproponować wentylatory promieniowe (często określane w potocznym języku mianem tzw. dmuchaw), które cechuje promieniowy kierunek przepływu powietrza. Prościej ujmując – powietrze w trakcie pracy rozchodzi się po promieniu obracającego się wirnika.

Budowa i zasada działania

W wentylatorach promieniowych występuje prostopadły do osi wirnika przepływ powietrza, które przepływając przez urządzenie zmienia kierunek o 90 stopni. Warto nadmienić, że sam wirnik w tego rodzaju konstrukcji ma inną budowę od urządzeń osiowych. Jest bowiem zbudowany z dwóch tarcz z zamocowanymi między nimi łopatkami. Całość konstrukcji zamieszczona jest w zamkniętej obudowie przypominającej kształtem instrument muzyczny – tubę.

Z uwagi na taką budowę w obracających się wentylatorach promieniowych jednostrumieniowych i dwustrumieniowych wirnik wykorzystuje efekt odśrodkowy do przekazania energii. Po uruchomieniu urządzenia masy powietrza lub gazu między łopatkami wirnika wyrzucane są na zewnątrz, a na ich miejsce napływają nowe – w ten sposób następuje przepływ od otworu wlotowego do wylotowego. Oprócz przygotowania takiej konstrukcji podejmujemy się także montażu – przy czym następuje zwykle na osobnych fundamentach lub specjalnych ramach na amortyzatorach. Dzięki doświadczeniu prace przebiegają sprawnie i bezproblemowo.